UNK to graduate 244 at July 31 summer commencement

Commencement-web-2KEARNEY – Graduate and undergraduate degrees for 244 will be conferred at University of Nebraska at Kearney commencement exercises at 10 a.m. Friday, July 31. The exercises are in the Nebraskan Student Union.

Marilyn Hadley, faculty emeritus, Teacher Education, will deliver the commencement address.

John Gibbs will give the senior class reflection. Gibbs, a native of Lincoln (Pius X High School) is graduating honorable mention with honors with a degree in sports administration. He will pursue a master’s in counseling student affairs.

John-Gibbs-web
John Gibbs

Gibbs is a member of Mortar Board, active with the Phi Delta Theta fraternity and student government. While at UNK he also has served as New Student Enrollment leader, student diplomat, resident assistant, Thompson Scholar Learning Community mentor and worked with First Year Programs.

Hadley, Ed.D, is a native of Red Cloud. She earned her Bachelor of Science in education and Master of Arts in education from University of Nebraska-Lincoln and taught secondary social studies in Wisconsin and Nebraska. After earning her doctorate from the University of South Dakota, she spent 28 years in higher education.

Following two years of teaching at University of Colorado, Colorado Springs, Hadley became professor of educational psychology and served as director of the Educational Research and Service Center during her 13 years at the University of South Dakota. After joining the faculty at UNK in 1992, Hadley taught in the Professional Teacher Education department and served as department chair, associate dean and dean of the College of Education.

Marilyn-Hadley-web
Marilyn Hadley

Her research and service interests centered on teacher education as well as the role of women administrators in higher education. She was a member of many state and national professional education organizations as well as ACE National Identification Program for Women Administrators and National Network for Educational Renewal. She served in a variety of leadership roles associated with those organizations, and testified before the Education Committee of the Nebraska Legislature several times on teacher education issues.

Following retirement in 2006, Hadley has indulged her passions for reading, international travel and community service, and has been an interested observer of Nebraska state government.

Doors to the Ponderosa Room (second floor, Nebraskan Union) open at 8:30 a.m. Parking is available east of the Nebraskan Student Union, north of College of Education, west of Cope Stadium, and in lots near Centennial Towers East and West. Because of renovation and construction in the Nebraskan, the east lower level is closed. The south doors, central and main entrances are suggested. The north entrance on the west end is also available, and has an elevator.

The national anthem will be performed by 2003 UNK alumna Kami Graves.

An overflow area will be available for watching in the Sandhills Room of the Nebraskan.

For those unable to attend in person, UNK commencement ceremonies are webcast at www.unk.edu

When: 10 a.m., Friday, July 31
Where: Ponderosa Room, second floor, Nebraskan Union
Social Media: Follow @UNKearney and #lopergrad on Twitter to see photos and posts from 2015 graduates, their friends and families
Live Broadcast: Watch Commencement live and join in the #lopergrad conversation at http://unk.edu/eventdashboard

Candidates For Degrees

Candidates for degrees are listed below in three groups: graduates from Nebraska, graduates from across the United States and international graduates. Nebraska graduates are listed in alphabetical order by hometown. Out-of-state graduates are listed in alphabetical order by state. International graduates are listed in alphabetical order by country. Degrees are listed. Students graduating with honors have the honors noted after their names. Honors, along with grade point averages necessary to earn those honors, include: summa cum laude, 3.90-4.00; magna cum laude, 3.80-3.89; cum laude, 3.70-3.79; and honorable mention, 3.50-3.69.

NOTE: Abbreviations that appear in the listings, and what they represent, are:
Undergraduate Degrees                                   
BA – Bachelor of Arts
BAE – Bachelor of Arts in Education
BS – Bachelor of Science
BSE – Bachelor of Science in Education
BFA – Bachelor of Fine Arts
BGS – Bachelor of General Studies
BM – Bachelor of Music

Graduate Degrees (GR)                   
EDS – Education Specialist
MA – Master of Arts
MAED – Master of Arts in Education
MS – Master of Science
MSE – Master of Science in Education
MBA – Master of Business Administration

Country State Home City Student Name Degree Major 1 Major 2 Honors Designation Mortar Board Honors Program
USA NE Albion Andrew Texley BA History
USA NE Albion Kalvin Zoucha BS Criminal Justice
USA NE Alliance Jordan Baseggio BS Business Administration
USA NE Alliance Bridget Best BS Organizational & Relational Communication Honorable Mention
USA NE Ansley Crystal Hurt MAE Reading PK-12
USA NE Arlington Chris Andreasen BS Industrial Distribution
USA NE Arlington Erin Dunklau BS Radiography
USA NE Ashton Elizabeth Curlo MAE Spanish Education
USA NE Atkinson Chelsea Thurlow BS Exercise Science Fitness & Wellness
USA NE Aurora Michelle Colburn MAE Special Education-Mild/Moderate
USA NE Aurora Cassandra Roth MAE Physical Education Master Teacher-Special Populations
USA NE Axtell Kelsey Driscoll BGS General Studies
USA NE Axtell Jayleen Landstrom MAE Curriculum & Instruction-Transitional Certification
USA NE Bassett Cameron Mueller BS Recreation Management
USA NE Beatrice Pamela Burgess MSE Instructional Technology-School Librarian
USA NE Beatrice Megan Fullmer BS Interior Design
USA NE Beatrice Taylor Warren BS Exercise Science
USA NE Bellevue James Woodard EDS School Superintendent
USA NE Bennington Nicole Connor MBA Business Administration-Accounting
USA NE Brady Helena Britt BS Sociology
USA NE Broken Bow Michaela Shada BS Industrial Distribution
USA NE Burchard Jesse Rule BS Construction Management Honorable Mention
USA NE Burwell Megan Nelson BS Recreation, Park & Tourism Management Honorable Mention
USA NE Callaway Monti Lamberty BS Recreation, Park & Tourism Management
USA NE Central City Carly Luebbe BS Recreation, Park & Tourism Management
USA NE Central City Scott Musil MAE Curriculum & Instruction-Secondary Education
USA NE Chadron Bethany Sloan BS Radiography
USA NE Chambers Megan Hoffman BS Family Studies
USA NE Columbus Mary Hruska MSE Instructional Technology
USA NE Columbus Michael Medlar BS Construction Management
USA NE Cozad Jon Kuklis BS Recreation, Park & Tourism Management
USA NE Crete Brady Ellingson BS Organizational & Relational Communication
USA NE Crete Khara Malcom MAE Supervisor of Special Education
USA NE Dalton Blake Thompson MAE Music Education
USA NE Davenport Ethan Pearson MAE Physical Education Exercise Science-Non-Thesis
USA NE Daykin Brooke Wolfe MAE Physical Education Exercise Science-Non-Thesis
USA NE Doniphan Andrea Collinson MAE Curriculum & Instruction-Secondary Education
USA NE Dunning Russell Zutavern BS Agribusiness
USA NE Elkhorn Kalle Wamsat MAE Art Education
USA NE Elkhorn Colin Lamb BS Sports Management Honorable Mention
USA NE Elm Creek Laura Fear BFA Visual Communication & Design
USA NE Elm Creek Michelle Fries MSE Science Math Education-Biology
USA NE Elm Creek Amanda Johns BS Family Studies
USA NE Elm Creek Gavin Mitchell BS Radiography
USA NE Elwood Mason Araujo BS Criminal Justice
USA NE Fairbury Michelle Hanson MAE Reading PK-12
USA NE Fairbury Carly Winter MSE Instructional Technology-School Librarian
USA NE Farnam Cathy Larson MSE Science Math Education
USA NE Fremont Michael Hahn BS Sports Administration Honorable Mention
USA NE Fremont Jacob Smrcina MSE Science Math Education-Chemistry
USA NE Gering Maria Thomas BS Sociology
USA NE Giltner Kyle Spotts BS Agribusiness
USA NE Gothenburg Ali Clark BS Recreation, Park & Tourism Management
USA NE Gothenburg Breanne Messersmith BS Exercise Science
USA NE Gothenburg Brian Riley BS Business Administration Summa Cum Laude
USA NE Grand Island Justine Agaloos MSE Instructional Technology
USA NE Grand Island Casey Bartels BS Recreation, Park & Tourism Management Magna Cum Laude
USA NE Grand Island Kacey Beason BS Radiography
USA NE Grand Island Abby Dannelly MAE Physical Education Master Teacher-Pedagogy
USA NE Grand Island Elizabeth McGowan BS Business Administration
USA NE Grand Island Lance Nelson MAE Special Education-Mild/Moderate
USA NE Grand Island Michelle Seeba MAE Spanish Education
USA NE Grand Island Margaret Stump BS Business Administration HP
USA NE Grand Island Samantha Johnson BAED Elementary Education English as a Second Language Cum Laude
USA NE Greeley Edmundo Gutierrez BS Industrial Distribution
USA NE Hastings Jeffrey Ehlers MAE Special Education-Mild/Moderate
USA NE Hastings Britney Friesen MAE Curriculum & Instruction-Elementary Education
USA NE Hastings Kyle Hamburger BS Sports Management
USA NE Hastings Justine McMurray MBA Business Administration-Accounting
USA NE Hastings Joseph Ziemba MSE Clinical Mental Health Counseling
USA NE Henderson Hillary Veerhusen EDS School Psychology Education
USA NE Hershey Bobbi Rosenblad MAE Reading PK-12
USA NE Hershey Alison Smith MSE Instructional Technology-School Librarian
USA NE Holdrege Joseph Isaacson BS Construction Management
USA NE Holdrege Sara Nelson MSE Clinical Mental Health Counseling
USA NE Holdrege Kayla Karlson BS Radiography Honorable Mention
USA NE Hyannis Courtney Clarke BS Radiography
USA NE Indianola Hillery Kennedy MAE Curriculum & Instruction-Elementary Education
USA NE Kearney Adam Buerer BGS General Studies
USA NE Kearney Joel Cardenas MA English-Literature
USA NE Kearney Lorelei Fox MSE Clinical Mental Health Counseling
USA NE Kearney Brian Graham MAE Special Education-Advanced Practitioner
USA NE Kearney Jacob Hild BS Sports Administration
USA NE Kearney Jacy Holmes BS Business Administration
USA NE Kearney Ronica Lien BAED Mild/Moderate Elementary Education
USA NE Kearney Gregory Ludowese BS Business Administration
USA NE Kearney Andrew McClemens MAE Curriculum & Instruction-English as a Second Language
USA NE Kearney Lauren Michalewicz BGS General Studies
USA NE Kearney Dillon Miller BS Industrial Distribution
USA NE Kearney Elizabeth Millsap BS Family Studies
USA NE Kearney Anna Payne-Polson BGS General Studies
USA NE Kearney Aaron Porter BS Industrial Distribution
USA NE Kearney Krystal Reynolds BGS General Studies
USA NE Kearney Abby Sekle MSE Science Math Education-Chemistry
USA NE Kearney Erika Smith BGS General Studies
USA NE Kearney Jordan Tucker BS Aviation Systems Management
USA NE Kearney Brook Wiemers BS Exercise Science Fitness & Wellness Honorable Mention
USA NE Kearney Lacey Williams BS Business Administration
USA NE Kearney Doris Younes EDS School Psychology Education
USA NE Lexington Jazmin Lopez BGS General Studies
USA NE Lexington Rosalia Terrazas BS Criminal Justice
USA NE Lexington Jared Van Pelt BS Business Administration
USA NE Lincoln AshLea Allberry MBA Business Administration-Generalist
USA NE Lincoln John Gibbs BS Sports Administration Honorable Mention MB
USA NE Lincoln Coleman Gore MAE Physical Education Master Teacher-Pedagogy
USA NE Lincoln Rachel Haider MSE Instructional Technology-School Librarian
USA NE Loup City Ashley O’Brien BS Radiography
USA NE Loup City Kori Peters BS Family Studies
USA NE Loup City Sara Ramsay MSE Clinical Mental Health Counseling
USA NE McCook Marissa Wallace MAE Curriculum & Instruction-Transitional Certification
USA NE Milford Chloe Blankenship MSE Speech Language Pathology
USA NE Miller Roxanna Fees MSE Science Math Education
USA NE Minden Tonya McCroden MAE Curriculum & Instruction-Secondary Education
USA NE Minden Megan Schmidt BS Radiography
USA NE Minden Jeffery Smith EDS School Superintendent
USA NE Naponee Kylee Rhamy MAE Special Education-Mild/Moderate
USA NE Newcastle Bryson Irwin BS Sports Management Honorable Mention
USA NE Norfolk Betty Cushing BS Radiography
USA NE Norfolk Jacob Korth BS Applied Computer Science
USA NE North Platte Brett Berry MAE Curriculum & Instruction-Instructional Effectiveness
USA NE North Platte Amanda Condon MAE Curriculum & Instruction-Elementary Education
USA NE North Platte Andrew Johng BSED Biology Education
USA NE North Platte Marissa Madden BS Criminal Justice Magna Cum Laude
USA NE North Platte Jeffrey Olson BS Business Administration
USA NE North Platte Charles Whyte MA History
USA NE O’Neill Emily Huston BS Radiography
USA NE Ogallala Tayler Fruit BS Sports Administration
USA NE Omaha Rodney Brown MAE School Principalship 7-12
USA NE Omaha Mary Conway MAE Art Education
USA NE Omaha Sara Langdon MAE School Principalship 7-12
USA NE Omaha Elizabeth Liebermann BM Musical Theatre
USA NE Omaha Anayeli Martinez BS Criminal Justice
USA NE Omaha Amanda Mills MAE Curriculum & Instruction-Early Childhood Education
USA NE Omaha Courtney Mimick MAE Art Education
USA NE Omaha Becky Morine MAE Art Education
USA NE Omaha Kellie Murnan MAE Art Education
USA NE Omaha Emily Smith BS Interior Design Honorable Mention HP
USA NE Omaha Ellen Thomas MAE Curriculum & Instruction-Elementary Education
USA NE Omaha Chase Tonkinson MAE Special Education-Mild/Moderate
USA NE Ord Nicholas Gates MAE Curriculum & Instruction-Instructional Effectiveness
USA NE Osceola Curtis Reese MS Biology
USA NE Oxford Naomi Hastings MSE Science Math Education-Physics/Physical Science
USA NE Palisade Ty Kayton BS Construction Management
USA NE Pierce Courtney Carstens BS Exercise Science
USA NE Plattsmouth Brock Shuler BS Exercise Science
USA NE Potter Shauna Baker MAE Curriculum & Instruction-Transitional Certification
USA NE Roseland Jolene Heuertz MSE Instructional Technology-School Librarian
USA NE Roseland Amy Trausch BS Criminal Justice Summa Cum Laude
USA NE Saint Paul Kelby Feeney BS Radiography
USA NE Schuyler Klayton Kasik BS Construction Management Honorable Mention
USA NE Scottsbluff Mathew McCoy MAE School Principalship Pre-K-8
USA NE Seward Jessica Topil MAE Physical Education Master Teacher-Pedagogy
USA NE Shelby Lauren Rabourn MAE Curriculum & Instruction-Instructional Effectiveness
USA NE Sidney Kaela Cole BAED Elementary Education English as a Second Language
USA NE Spalding Cecilia Baldwin MAE Music Education
USA NE St. Paul Mathews Costello BS Criminal Justice
USA NE Staplehurst Eric Ahrens BS Biology Business Administration
USA NE Stratton Emily Sandberg BS Radiography Cum Laude
USA NE Syracuse Ashleigh Teten BS Psychobiology Honorable Mention HP
USA NE Tekamah Jessica Heaton MAE Curriculum & Instruction-Secondary Education
USA NE Thedford Jonnie Staub BS Exercise Science
USA NE Wallace Stephanie McConnell MSE School Counseling Elementary
USA NE Wausa Travis Clausen BS Industrial Distribution
USA NE West Point Matthew Hinkel MSE Instructional Technology
USA NE Wilber Mitchell Sasek MAE Physical Education Exercise Science-Non-Thesis
USA NE Winnetoon Julie Harley MAE Curriculum & Instruction-Secondary Education
USA NE York Matthew Brackhan MAE Physical Education-Research & Field Work
USA NE York Tara Nienhueser BS Recreation Management
USA NE York Nora Ohrt MSE Instructional Technology
USA NE York Teran Walford MAE Physical Education Exercise Science-Non-Thesis
OUT OF STATE
USA CA North Hollywood Karen Claros BS Recreation, Park & Tourism Management Honorable Mention
USA CA Lake Forest Jeffrey Dippel MAE Spanish Education
USA CA San Diego Andrea Ford MAE Spanish Education
USA CA Irvine Kenneth Le Ber MAE Spanish Education
USA CA East Los Angeles Jose Ramirez BS Business Administration
USA CA Carlsbad Carolyn Swaney MAE Spanish Education
USA CO Longmont Christopher Boddiger BS Sociology Cum Laude
USA CO Penrose Daniel Droll BS Sports Administration
USA CO Rangely Hillary Hayes MSE School Counseling Secondary
USA CO Monument Christian Johnson BS Interior Design
USA CO Arvada Jessica Parker BS Radiography
USA CO Loveland Andrew Posegate BS Industrial Distribution
USA FL New Port Richey Nicole Secord MA History
USA FL Hollywood Neil Thorpe MAE Art Education
USA IA Pella Joseph Hoksbergen MAE Art Education
USA IA Le Mars Douglas Martin MSE Science Math Education-Biology
USA IA Eagle Grove Logan Willard BS Recreation, Park & Tourism Management
USA ID Coeur d’Alene Landon Anderson MA History
USA IL Palos Heights Jan Hoover MAE Curriculum & Instruction-Secondary Education
USA IL Chicago Charles McCaffrey MA History
USA IL Flora Bryan Ridge MA History
USA IN Evansville Brent Mullen MS Biology
USA IN South Bend Steven Peters MA History
USA IN Noblesville Kyle Spurling BS Construction Management
USA KS Overland Park Matthew Baublits MS Biology
USA KS Kansas City Jacquelyn Hewins MS Biology
USA KS Mankato Brice Ost BS Recreation, Park & Tourism Management Honorable Mention
USA KS Goodland James Weishapl BS Business Administration
USA KY Pine Top Angela Thornsberry MAE Curriculum & Instruction-Secondary Education
USA MI Alma Caleb Brown BS Information Networking Telecommunications
USA MI Southfield Anthony Ford II BM Music
USA MN East Gull Lake Michelle Andres MAE Physical Education Master Teacher-Pedagogy
USA MN Truman Blake Dahlberg EDS School Superintendent
USA MN Frazee Jenni Melvin MS Biology
USA MO Grandview Olu’kayode Akinmoladun, Jr. BS Business Administration
USA MT Glendive Allen Merrill MAE Reading PK-12
USA ND Minot Ryne Hornecker MAE Physical Education Master Teacher-Pedagogy
USA NJ Lincroft Joseph Dondero MAE Physical Education Master Teacher-Pedagogy
USA NJ Maywood Gene Walsh MAE School Principalship 7-12
USA NJ Jersey City David Wilson MAE School Principalship 7-12
USA NY Liverpool Emily Casey MAE Music Education
USA NY Bath Sarah Hillman MS Biology
USA OH Port Washington Kandice Meek MSE Science Math Education-Mathematics
USA OH Columbus Jessica Yamamoto MAE Art Education
USA OK Tulsa Gloria Kirkpatrick MAE Spanish Education
USA OR Hillsboro Natalie Mix MS Biology
USA SC Gaffney William Stratford BS Business Administration
USA TX Argyle Kimberly Rex MAE Curriculum Supervisor of Academic Area Education
USA TX Houston Kerry Todd MS Biology
USA VA Richmond Adair Caras MAE Physical Education Master Teacher-Pedagogy
USA VA Danville Kelly Ingram MS Biology
USA WA Everett Sarah Brown MS Biology
USA WA Duvall Kyle Olson MAE Physical Education-Research & Field Work
USA WI Mukwonago Carren Loredo MS Biology
USA WY Gillette Dalton Cowen BS Business Administration
USA WY Lander Roulette Keevert MA History
INTERNATIONAL
ANTILLES St. Maarten Philipsburg Yadira Boston MAE Reading PK-12
BAHAMAS Grand Bahama Freeport Jean Pierre Birbal MBA Business Administration-Generalist
CHILE Valparaiso Vina del Mar Alejandro Cahis Sanchez BS Industrial Distribution
CHINA Zhejiang Lishui Xiaokai Cai BS Business Administration
CHINA Xinjiang Urumchi Tiantian Li BFA Visual Communication & Design Honorable Mention
CHINA Guangxi Hechi Jun Ma BFA Visual Communication & Design
CHINA Hebei Chengde Xiaoyun Ma BS Organizational & Relational Communication
CHINA Hebei Shijiazhuang Zijing Wang BS Industrial Distribution
CHINA Sichuan Zigong Yi Zhao BS Business Administration Cum Laude
GREAT BRITAIN Hampshire Basingstoke Jack Nicholson BS Sports Administration
ICELAND Grindavik Renata Ivan MAE Music Education
JAPAN Kanagawa Yokohama Yuta Esaka BA Economics
JAPAN Osaka Shumpei Fujita BS Business Administration
JAPAN Tokyo Hachioji Erika Mori BS Business Administration
JAPAN Tokyo Hachiouji Sho Nihommatsu BS Aviation Systems Management
JAPAN Kochi Sukumo Yuta Onoshita BS Sports Management Cum Laude
SOUTH KOREA Busan Taekyung Nam BS Business Administration Cum Laude
SAUDIA ARABIA Eastern Dammam Emad Al Ghamdi BS Industrial Distribution

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.